O nás

- aneb -

DVA KAMARÁDI A JEDEN A PŘÍBĚH O KŮŽI, VČELÁCH, IT A MOTORKÁCH

Jsme Vítek a David, zpočátku dva obyčejní kolegové v IT. Po nějaké době jsme však zjistili, že to není jen práce, co nás spojuje, ale i zájmy, touha vymýšlět nové projekty a realizovat je. Snaha přivést k životu něco hmotného a užitečného. Produkt, na který bychom mohli být pyšní. Něco jednoduchého a přesto prospěšného.

Jsme oba obyčejní kluci, co před pár lety přijeli vlakem do Prahy, avšak s hlubokými kořeny a rodinami daleko od ní. Naši dedečkové byli oba vášniví motoristé. Ti, co milují vůni benzínu, šmír a svým autům a motorkám vždy věnovali maximální péči. Dědečkové, kteří nás jako malé vozili na klíně za volantem a pamatujeme si je hlavně jako dvě nohy, které koukají z pod auta ve staré garáži vyzdobené plakáty z Playboye 90. let. Kromě toho také ale byli zapálenými včelaři s vlastními včelstvy, úly a síťkami přes obličej.

A zde jsou, naši dědečkové s jejich láskami.

 

A ať to či ono, něco z toho jsme po nich zdědili i my. Silný vztah k přírodě, obdiv nad starou a poctivou řemeslnou ruční prací, snad i trošku manuální zručnosti a lásku k motorkám.

 

PRVNÍ NÁPAD

Dali jsme tedy hlavy dohromady a začali přemýšlet.

Už pár let se ve svém volném čase věnuji ruční výrobě věcí z kůže. Opasky, peněženky, klíčenky a jiné.

Je to dokonalá forma relaxu a řemeslo, na které se bohužel zapomíná. Jednou za mnou přišel David, kterému jsem právě dokončil peněženku a zeptal se:

"Dlouho už chci chovat včely a zrovna zjišťuju všechno kolem toho. Kdybych přinesl včelí vosk, dovedl by jsi z něj udělat něco, čím bych tu kůži mohl ošetřit? Tuhle, nebo tu na sedle motorky?"

"Myslím, že dovedl . . ."

 

A tady se zrodila první myšlenka vyrobit kvalitní a poctivý balzám, který tyto výrobky, za kerými stojí hodiny a hodiny práce, udrží při životě co možná nejdéle. A opravdu poctivý, s duší a příběhem. Žádnou bezpohlavní outdoorovou hmotu, kterou vídáme v každé prodejně s obuví.

TO JSME MY

Vítek

(Ten přes kůži)

Jak jsem již předeslal v úvodu našeho příběhu, příroda a vztah k ní je něčím silným, co mě provází celým životem. Celé mládí jsme trávili s kamarády každou volnou vteřinu v přírodě. Spacák, ešus a vyrazit, jedno kam. Člověku bylo jedno, že má stokorunu v kapse a nemá teplou večeři, je promočený a unavený. Pocit spojení s přírodou, nespoutanost a odproštění se od problémů reálného světa všechny tyto nepříjemnosti vždy bezpečně zastínily.

Kůže - nejkrásnější vůně

Komunita cesovatelů, trampů a dobrodruhů, ale i airsoftu, sportovní střelby a novodobých nomádů, mě brzy přivedla k myšlence zkusit vyrábět něco pro potřeby těchto lidí. A z čeho jiného, než z kůže. Kůže je poddajný, tvárný, a bezesporu jeden z nejkrásnějších ryze přírodních materiálů. Ale vyžaduje skálopevnou vytrvalost, trpělivost a pozornost, aby se s ní člověk naučil pracovat. A pokud se Vám to povede, ať už vytvoříte cokoliv, je to na celý život. Pokud je o to dobře pečováno. A jsem rád, že se za podpory rodiny a kamarádů, mých zákazníků, mohu tomuto řemeslu věnovat i nadále a  stále se zdokonalovat. Část mé práce můžete vidět na www.leathercraft.cz.

Touha cestovat

Ve snaze nastartovat naší kariéru a vstoupit do světa dospělých s těmi nejlepšími předpoklady, občas zapomínáme na hodnoty, které pro nás v dobách dětství byly tak důležité. Často se mi zasteskne po nocích strávených jen tak v lese u ohně. Vyrazit a vypnout. A jako každý mladý kluk jsem i já zatoužil po cestování na motorce. Jakou jinou motorku bych si měl koupit, než starou JAWU, poctivou "třiapůli" co měl děda. A tahle nenahraditelná vůně směsi oleje a benzínu se mi okamžitě vryla hluboko pod kůži a motorky se staly mým druhým koníčkem. Vzít batoh, helmu, nastartovat a vyrazit, kamkoliv. Jen cítit svěží vzduch, benzín a užívat si volnosti.

Jsem rád, že mě motivace posouvat hranice svých schopností a odhodlání vytvářet nové věci, dovedla až sem. Na pokraj začátku něčeho nového. Na pokraj možností propojit úžasné přírodní materiály, dědictví našich rodičů a prarodičů a lidi, kterým není lhostejná poctivá česká práce a dovedou ji ocenit. Třeba jen pochvalou.

 

David

(Ten přes včely)

Spätosť s prírodou a úplne odpútanie sa od nepodstatných veci

Vzrušenie, voľnosť, samostatnosť, jedinečnosť a hlavne kult, ktorý spája ľudí z rôznych spoločenských vrstiev.

Motorky sa mi páčili už od môjho útleho veku, no dlho som odolával a potláčal myšlienky mať vlastnú mašinu. Možno to bolo aj tým, že moji rodičia nikdy nenadviazali na éru ich starších generácii a doma proste žiadne stroje nemali. Až niekde na mojich potulkách svetom sa to vo mne zlomilo a odvtedy sa zo mňa stal nevyliečiteľný motonadšenec. Moja vášeň sa umocnila o to viac keď rodičia vyhrabali dávno zabudnuté fotografie ich rodičov a starých rodičov. V tých časoch boli pre ľudí motorky ako klenoty o ktoré sa starali s láskou. A veru na nich hrdo pózovali keď ich niekto fotografoval. Nablýskaná mašina, kožene bundy, vyleštené helmy, rukavice a čižmy. No proste paráda!

Zrod novej myšlienky (...a možno aj životného poslania)

„Job“ v životnom prostredí, ku ktorému som sa zhodou okolností dostal úplnou náhodou, vo mne zanechal silnú stopu a prinútil ma zamyslieť sa nad sebou a mojim vzťahom k prírode.

Spočiatku som bol zdesený a frustrovaný tým, čo som videl. Chcel som od toho všetkého utiecť. Po ukončení spomínaného „eko“ zamestnania som si našiel uplatnenie vo svete IT. A čuduj sa svetu, po par mesiacoch som prišiel nato, že ma to ťahá naspäť k prírode. Rozmýšľal som nad tým, čo by som mohol robiť. Čo by bolo šetrné a prospešné pre prírodu a zároveň prinášalo úžitok aj ľudom a ich zdraviu. Až som sa jednu noc zobudil a vtedy sa zrodila myšlienka venovať sa včelám. A tak som všetko prepočítaval, študoval, hľadal domy a pozemky, rôzne dotácie a podobne. Samozrejme, zázrak sa nekonal. Nenechal som tam job a nevsadil všetko na jednu kartu. Radšej som uvažoval, akými krokmi sa viem k včelám dostať a jeden z tých krokov sú práve výrobky, ktoré obsahujú prírodné včelie produkty. Mám pred sebou ešte dlhú cestu, no verím, že do 5 rokov sa môžem včelám konečne venovať full-time.


 

Oba jsme si ten nápad doslova zamilovali a nastalo shánění informací. Začali jsme se rozhlížet kolem a hledat inspiraci, ptali se brašnářů, chemiků, biologů, kosmetiček, hipsterů, gentlemanů, včelařů i motorkářů. Zkoušeli jsme od rána do večera optimální složení, konzistenci, vůni, obal. A po několika měsících si dovolujeme svědomitě říci, že cíle, který jsme si vytyčili, jsme dosáhli.

 

JE TO KLUK A VÁŽÍ 100G!

 

Vzniknul web Český vosk.cz a první produkt Heritage Leather PROTEKTOR.  Balzám, který odkazuje na to, co máme rádi. Na poctivou ruční práci a úctu k ní, lásku k přírodě a přírodním materiálům a na to, že můžeme dát lidem do ruky lokální a fér produkt, který nejen pomůže, ale i potěší.

 

A pevně doufáme, že tohle je jen začátek!

KOUPIT PROTEKTOR

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení