O nás

- aneb -

DVA KAMARÁDI A JEDEN A PŘÍBĚH O KŮŽI, VČELÁCH, IT A MOTORKÁCH

Jsme Vítek a David, zpočátku dva obyčejní kolegové v IT. Po nějaké době jsme však zjistili, že to není jen práce, co nás spojuje, ale i zájmy, touha vymýšlět nové projekty a realizovat je. Snaha přivést k životu něco hmotného a užitečného. Produkt, na který bychom mohli být pyšní. Něco jednoduchého a přesto prospěšného.

Jsme oba obyčejní kluci, co před pár lety přijeli vlakem do Prahy, avšak s hlubokými kořeny a rodinami daleko od ní. Naši dedečkové byli oba vášniví motoristé. Ti, co milují vůni benzínu, šmír a svým autům a motorkám vždy věnovali maximální péči. Dědečkové, kteří nás jako malé vozili na klíně za volantem a pamatujeme si je hlavně jako dvě nohy, které koukají z pod auta ve staré garáži vyzdobené plakáty z Playboye 90. let. Kromě toho také ale byli zapálenými včelaři s vlastními včelstvy, úly a síťkami přes obličej.

A zde jsou, naši dědečkové s jejich láskami.

 

A ať to či ono, něco z toho jsme po nich zdědili i my. Silný vztah k přírodě, obdiv nad starou a poctivou řemeslnou ruční prací, snad i trošku manuální zručnosti a lásku k motorkám.

 

PRVNÍ NÁPAD

Dali jsme tedy hlavy dohromady a začali přemýšlet.

Už pár let se ve svém volném čase věnuji ruční výrobě věcí z kůže. Opasky, peněženky, klíčenky a jiné.

Je to dokonalá forma relaxu a řemeslo, na které se bohužel zapomíná. Jednou za mnou přišel David, kterému jsem právě dokončil peněženku a zeptal se:

"Dlouho už chci chovat včely a zrovna zjišťuju všechno kolem toho. Kdybych přinesl včelí vosk, dovedl by jsi z něj udělat něco, čím bych tu kůži mohl ošetřit? Tuhle, nebo tu na sedle motorky?"

"Myslím, že dovedl . . ."

 

A tady se zrodila první myšlenka vyrobit kvalitní a poctivý balzám, který tyto výrobky, za kerými stojí hodiny a hodiny práce, udrží při životě co možná nejdéle. A opravdu poctivý, s duší a příběhem. Žádnou bezpohlavní outdoorovou hmotu, kterou vídáme v každé prodejně s obuví.

TO JSME MY

Vítek

(Ten přes kůži)

Jak jsem již předeslal v úvodu našeho příběhu, příroda a vztah k ní je něčím silným, co mě provází celým životem. Celé mládí jsme trávili s kamarády každou volnou vteřinu v přírodě. Spacák, ešus a vyrazit, jedno kam. Člověku bylo jedno, že má stokorunu v kapse a nemá teplou večeři, je promočený a unavený. Pocit spojení s přírodou, nespoutanost a odproštění se od problémů reálného světa všechny tyto nepříjemnosti vždy bezpečně zastínily.

Kůže - nejkrásnější vůně

Komunita cesovatelů, trampů a dobrodruhů, ale i airsoftu, sportovní střelby a novodobých nomádů, mě brzy přivedla k myšlence zkusit vyrábět něco pro potřeby těchto lidí. A z čeho jiného, než z kůže. Kůže je poddajný, tvárný, a bezesporu jeden z nejkrásnějších ryze přírodních materiálů. Ale vyžaduje skálopevnou vytrvalost, trpělivost a pozornost, aby se s ní člověk naučil pracovat. A pokud se Vám to povede, ať už vytvoříte cokoliv, je to na celý život. Pokud je o to dobře pečováno. A jsem rád, že se za podpory rodiny a kamarádů, mých zákazníků, mohu tomuto řemeslu věnovat i nadále a  stále se zdokonalovat. Část mé práce můžete vidět na www.leathercraft.cz.

Touha cestovat

Ve snaze nastartovat naší kariéru a vstoupit do světa dospělých s těmi nejlepšími předpoklady, občas zapomínáme na hodnoty, které pro nás v dobách dětství byly tak důležité. Často se mi zasteskne po nocích strávených jen tak v lese u ohně. Vyrazit a vypnout. A jako každý mladý kluk jsem i já zatoužil po cestování na motorce. Jakou jinou motorku bych si měl koupit, než starou JAWU, poctivou "třiapůli" co měl děda. A tahle nenahraditelná vůně směsi oleje a benzínu se mi okamžitě vryla hluboko pod kůži a motorky se staly mým druhým koníčkem. Vzít batoh, helmu, nastartovat a vyrazit, kamkoliv. Jen cítit svěží vzduch, benzín a užívat si volnosti.

Jsem rád, že mě motivace posouvat hranice svých schopností a odhodlání vytvářet nové věci, dovedla až sem. Na pokraj začátku něčeho nového. Na pokraj možností propojit úžasné přírodní materiály, dědictví našich rodičů a prarodičů a lidi, kterým není lhostejná poctivá česká práce a dovedou ji ocenit. Třeba jen pochvalou.

 

David

(Ten přes včely)

Spätosť s prírodou a úplne odpútanie sa od nepodstatných veci

Vzrušenie, voľnosť, samostatnosť, jedinečnosť a hlavne kult, ktorý spája ľudí z rôznych spoločenských vrstiev.

Motorky sa mi páčili už od môjho útleho veku, no dlho som odolával a potláčal myšlienky mať vlastnú mašinu. Možno to bolo aj tým, že moji rodičia nikdy nenadviazali na éru ich starších generácii a doma proste žiadne stroje nemali. Až niekde na mojich potulkách svetom sa to vo mne zlomilo a odvtedy sa zo mňa stal nevyliečiteľný motonadšenec. Moja vášeň sa umocnila o to viac keď rodičia vyhrabali dávno zabudnuté fotografie ich rodičov a starých rodičov. V tých časoch boli pre ľudí motorky ako klenoty o ktoré sa starali s láskou. A veru na nich hrdo pózovali keď ich niekto fotografoval. Nablýskaná mašina, kožene bundy, vyleštené helmy, rukavice a čižmy. No proste paráda!

Zrod novej myšlienky (...a možno aj životného poslania)

„Job“ v životnom prostredí, ku ktorému som sa zhodou okolností dostal úplnou náhodou, vo mne zanechal silnú stopu a prinútil ma zamyslieť sa nad sebou a mojim vzťahom k prírode.

Spočiatku som bol zdesený a frustrovaný tým, čo som videl. Chcel som od toho všetkého utiecť. Po ukončení spomínaného „eko“ zamestnania som si našiel uplatnenie vo svete IT. A čuduj sa svetu, po par mesiacoch som prišiel nato, že ma to ťahá naspäť k prírode. Rozmýšľal som nad tým, čo by som mohol robiť. Čo by bolo šetrné a prospešné pre prírodu a zároveň prinášalo úžitok aj ľudom a ich zdraviu. Až som sa jednu noc zobudil a vtedy sa zrodila myšlienka venovať sa včelám. A tak som všetko prepočítaval, študoval, hľadal domy a pozemky, rôzne dotácie a podobne. Samozrejme, zázrak sa nekonal. Nenechal som tam job a nevsadil všetko na jednu kartu. Radšej som uvažoval, akými krokmi sa viem k včelám dostať a jeden z tých krokov sú práve výrobky, ktoré obsahujú prírodné včelie produkty. Mám pred sebou ešte dlhú cestu, no verím, že do 5 rokov sa môžem včelám konečne venovať full-time.


 

Oba jsme si ten nápad doslova zamilovali a nastalo shánění informací. Začali jsme se rozhlížet kolem a hledat inspiraci, ptali se brašnářů, chemiků, biologů, kosmetiček, hipsterů, gentlemanů, včelařů i motorkářů. Zkoušeli jsme od rána do večera optimální složení, konzistenci, vůni, obal. A po několika měsících si dovolujeme svědomitě říci, že cíle, který jsme si vytyčili, jsme dosáhli.

 

JE TO KLUK A VÁŽÍ 100G!

 

Vzniknul web Český vosk.cz a první produkt Heritage Leather PROTEKTOR.  Balzám, který odkazuje na to, co máme rádi. Na poctivou ruční práci a úctu k ní, lásku k přírodě a přírodním materiálům a na to, že můžeme dát lidem do ruky lokální a fér produkt, který nejen pomůže, ale i potěší.

 

A pevně doufáme, že tohle je jen začátek!

KOUPIT PROTEKTOR

Zpět do obchodu